22 Mayıs 2013 Çarşamba

Hamilelikte Derin Ven Trombozu

image by nur_luna
image, a photo by nur_luna on Flickr.

Sanırım hamileliğimin 20. haftası civarıydı. ramazan bayramına 1-2 gün vardı. Gebelik şekerim çıktığı için endokrin uzmanı doktorum her öğün sonrası kısa yürüyüşler yapmamı önermişti.

Jinekoloğumda bir sakınca olmadığını söyleyince bende günde 2 defa yürüyüşe başlamıştım. Bir gün sol kasığımda ani bir acı hissettim. Bebeğin baskı yapıyor olmasından şüphelenip yürüyüşlere ara verdim.

Arife günü ağrı sol bacağıma indi ve dayanılmaz bir hal aldı. Yürümek imkansız hale geldi. Derinlerde hissettiğim ağrı gitgide şiddetlenince bayram sonrası hemen bir kalp damar cerrahına gittik. İlk muayede hemen damar tıkanıklığı olduğu saptandı ve kesinleştirmek için ultrasonla bakıldı.

Evet tanı doğruydu. Ana arterde bir tıkanıklık vardı. Hemen hastaneye yattım ve tedavim başlandı. Günde 1 adet coraspin 100 ve innohep vuruldu. Ayağım 2-3 güne normal haline geldiysede tedavim hamileliğim boyunca devam etti. 32. haftaya kadar coraspin kullandım , 34. hafta da ise innohep iğneyi bıraktım.

Doğum sırasında ise hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hergün varis çorabı giyerek ve hareketlerimi kısıtlamadan çok şükür bunuda sağlıklı bir şekilde atlattım.

Hiç yorum yok: